.
Friday, 2024-03-29, 0:58 AM
Site menu

Login form

Search

Our poll
Podržavate li ideju stranice ?
Total of answers: 123

Site friends
  • Create a free website

  • Statistics

    [ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
    • Page 1 of 1
    • 1
    Forum moderator: Reaper  
    Forum » Tiskovine » Stripovi » Nostalgija
    Nostalgija
    oldtimerDate: Saturday, 2011-04-16, 9:02 AM | Message # 1
    Colonel general
    Group: VIP
    Messages: 2305
    Reputation: 28
    Status: Offline
    Svoj život sam detaljnije počeo pamtiti od trenutka kad smo preselili u novi stan u tek završenoj zgradi 1971., a ja krenuo u prvi razred. U to vrijeme svi su imali posao i kakve god bile plaće, sve što se u Jugi moglo kupiti, moglo se i priuštiti. Svi nostalgičari navode jedan primjer sretnijih vremena pa ću i ja: odlazak na trafiku. Nekako se ustalilo da je to moja dužnost/zadovoljstvo. Starcima cigarete i časopisi Studio, Vikend, Start, Izbor (iz svjetske štampe), a meni stripovi Alan Ford, Zagor, Blek, Komandant Mark, Mikijev zabavnik, i Nikad robom (Mirko i Slavko). Nakon nekoliko godina sam dampnuo Mikija i M&S i počeo kupovati Politikin zabavnik, Galaksiju (popularna znanost) i Sirius (SF).

     
    papatazDate: Saturday, 2011-04-16, 11:11 AM | Message # 2
    Brzoprsti
    Group: Moderators
    Messages: 991
    Reputation: 34
    Status: Offline
    Smesno je to kako smo svi imali isti razvojni put- sa "Zabavnika" na "Galaksiju" happy .
    "Sirius" je bio sjajan zbornik prica, i dan - danas ih kupim kada ih pronadjem negde na pijaci.

    Sramota je, ali ja sam voleo i casopis "Arka" - slogan je bio "Cudesni svijet na granici nauke" sa pricama o vanzemaljcima, astralnim projekcijama i slicnim cudima, a posle i knjige Erika Denikena i slicne ekipe o toj tematici - od domacih, tu je bio Ahmed Bosnic (http://hr.wikipedia.org/wiki/Ahmed_Bosni%C4%87

    Kupovao sam i sve "Dnevnikove" stripove sa kratkim vremenom izlazenja - "Droidi", "Evoksi", "Mapet bebe"... "Alf".. Bile su i "Nindza kornjace" u stripu, ali mislim da nisu bile njihove?

    Ono sto je bilo poskupo su "Asteriksovi zabavnici", sa Asteriksom i Talicnim Tomom.

    Od knjiga, tu su bile biblioteke "Lastavica" i "Vjeverica", kasnije i "Plava ptica"... I oni jedni sa cudnom skracenica: "Nova omladinska literatura?"... ne znam kako bi, ali su knjige imale crveni hrbat, i logo u donjem levom uglu...?

     
    papatazDate: Saturday, 2011-04-16, 11:12 AM | Message # 3
    Brzoprsti
    Group: Moderators
    Messages: 991
    Reputation: 34
    Status: Offline
    Edit: i SF biblioteka sa urednikom Zoranom Zivkovicem, posle horor sa Goranom Skrobonjom... biggrin
     
    oldtimerDate: Saturday, 2011-04-16, 11:23 AM | Message # 4
    Colonel general
    Group: VIP
    Messages: 2305
    Reputation: 28
    Status: Offline
    E, da. Sve ovo od Arke nadalje je već van mog djetinjstva, u to doba su me zanimale sasvim druge stvari, od štampe sam pratio još samo Forda, Sirius i Galaksiju, Start i tu i tamo američki Playboy.

    Starci su još sestri dok je bila mala nakupovali kompletne biblioteke Vjeverica i Lastavica, tako da sam to sve naslijedio.

    U vrijeme o kojem ti pišeš, zapalio sam se za SF, pokupovao kompletnu biblioteku Kentaur, poslije (već sam se vratio iz JNA) su počeli Zoran Živković i Boban Knežević s privatnim izdanjima SF-a, to sam također sve kupovao kako je izlazilo.

     
    nonoDate: Saturday, 2011-04-16, 11:45 AM | Message # 5
    Lieutenant general
    Group: Admin
    Messages: 1573
    Reputation: 24
    Status: Offline
    Uf Mirka i slavka nisam nikada čito, a želja mi je, pošto obožavam ono partizani vs. švabe.
    Kod mene klasika stripovi, slićice, Start je imo onu duplericu ???


     
    oldtimerDate: Saturday, 2011-04-16, 11:52 AM | Message # 6
    Colonel general
    Group: VIP
    Messages: 2305
    Reputation: 28
    Status: Offline
    M&S je bio jako dobro nacrtan strip, crtao ga je glavni urednik te izdavačke kuće, ne sjećam se jel Jež ili Gornji Milanovac. Od tih ratnih stripova mi je još bio drag onaj iz serije Superstrip, isti format ko AF, zvao se nešto ''Velike bitke'' ili tak nekak.

    Sličice, naravno, Oto-moto, Munchen '74, Fudbaleri i timovi. sestra je skupljala Životinjsko kad je bila mala, mene to nekako nikad nije zanimalo.

    Imal je Start duplericu, naravno. A zakaj bi ga mi tinejđeri inače kupovali? biggrin

     
    Forum » Tiskovine » Stripovi » Nostalgija
    • Page 1 of 1
    • 1
    Search:

    Copyright MyCorp © 2024