.
Saturday, 2024-04-20, 5:51 AM
Site menu

Login form

Search

Our poll
Podržavate li ideju stranice ?
Total of answers: 123

Site friends
  • Create a free website

  • Statistics

    [ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
    • Page 1 of 2
    • 1
    • 2
    • »
    Forum » Brbljaonica » Prijedlozi / ideje » Par Savjeta Za Clanove Foruma
    Par Savjeta Za Clanove Foruma
    sonjeckaDate: Friday, 2010-10-22, 5:37 PM | Message # 1
    Colonel general
    Group: Admin
    Messages: 8608
    Reputation: 50
    Status: Offline
    PREZENTACIJA
    ______________

    Evo par savjeta,
    ako imate zivaca kod fotografiranja igracke,savjet je da fotkate svaku figuru posebno.

    slike ce biti ljepse i igracke ce se bolje vidjeti, slikajte ih na jednobojnoj podlozi (ili bijelom papiru uz bijeli zid)

    figura moze biti slikana iz sto vise kutova da promatrac moze uzivati, navuci se i sl smile

    pazite na svjetlo, najidealnije je slikati negdje van,na balkon gdje ima svjetla,ugasite blic.

    posebno objasnjenje napisem kako prezentirati LEGO kreacije u LEGO podforumu.

    @nono - dobronamjerno ti savjetujem da na ulaznu stranicu Igracaka stavljas dosta urednije fotke, znaci slikane malo bolje jer puno profesionalnije izgleda ako je stranica uredna,a slike istih dimenzija,cak da imaju neke tanke okvire. Posto, kad nam dodju novi clanovi mogu ih odbiti lose fotkane slike. Recimo umjesto moje fotke onog hrama uzmi s brickseta fino ociscenu sliku hrama od Indyja i bit ce puno bolje smile Ja se nudim za banner slozit,ako ovaj vikend stignem jer imam hrpetinu posla.

    ODRZAVANJE
    ____________

    svaki kolekcionar koji nema staklene vitirne trebao bi imati kist pri ruci
    i paziti figure od prasine.

    kod lego kockica najbolji se pokazao tekuci sapun za ruke, topla voda i stara cetkica za zube. Kad se osuse kockice izgledaju sjajno i glatko kao nove.

    pranje strumpfova biggrin Najbolji mi se pokazao domestos za jako prljave gumene kapise strumpfova

    RESTAURACIJA
    _____________

    Ponekad dobijem neke stare igracke koje su pukle i treba ih zalijepiti,
    super bond ljepilo pokazalo se dosta ok za neko vrijeme,ali nakon nekoliko mjeseci postaje
    krhko kao karamelizirani secer, uzela sma u turbo limaca ljepilo za makete i za sad sepokazalo najbolje.

    neke igracke mogu se restaurirati i bojama za makete ili cak i obican akril.Neke izgrebane stumpfove sam sredila s obicnim akrilnim bojama pa sad izgledaju kao novi.

    sjetim li se jos nekih svojih iskustava update-am post!




    sva djeca bez nadzora biti ce pojedena!
    http://toystory.blog.hr/
     
    SMEHDate: Thursday, 2010-10-28, 10:44 AM | Message # 2
    LEGO recenzent
    Group: Users
    Messages: 246
    Reputation: 40
    Status: Offline
    Moja iskustva....
    PREZENTACIJA
    NEMAM ZIVACA, tako da svaka daljna rasprava ne dolazi u obzir cool . Ustvari, fotoaparat me nesto zeza (vjerovatno fizicki uticaj moje male princeze, koja ga se nekad dokopala angry ) i od tad mogu uslikati 2-3 slikice i baterije su prazne. Sve sto sad slikam, slikam sa mobitelom, tako da kvalitet i nije vrhunski happy .

    ODRZAVANJE
    Ovo za kist svakako je u redu, jos da je vremena smile . Zato mi vecinu figura drzimo u kutijama i u ormarima (bar se ja trudim da to bude tako, a male nemani bas i ne postuju to pravilo. Kod Lega, ako je obicna prasina u pitanju, dosta efikasno se pokazalo i tusiranje cijelih modela toplom vodom. Ovo naravno vazi samo za one kocke koje nisu pretrpile kapanje soka na njih, padanje putera, rastopljenu cokoladu itd (naravno sve su ovo uticaji "nizih" sila u obliku djece). Ako su to pretrpile, onda Sonjeckina metoda. Polovne kockice prvo ostavim u vodi sa deterdzentom (obično Fairy-jer taj kupujemo, ali moze i svaki drugi tecni kuhinjski det.), pa ih onda pojedinacno glancam sa spuzvicom , po potrebi i mekanom cetkicom. Nakon ispiranja idu na susenje, stim da ih nastojim (ako imam vremena, a obicno nemam), nakon okapavanja na krpi, blago prebrisati, pa ostaviti da se jos suse.

    Added (2010-10-28, 10:44 Am)
    ---------------------------------------------
    RESTAURACIJA
    Ovo je vec problem, tj ponekad iziskuje dosta vremena, mudrolija i eksperimenata.
    Za super bond konkretno neznam (ima ih hiljadu razlicitih, mada najvise volim koristiti neko brand-name ljepilo), ali inace kod ljepila na bazi cijanakrilata osnovni fol je da se njma lijepi ili odmah nakon sto dodje do pucanja ili ako se lijepi poslije da se puknuce prvo dobro ocisti (najbolje medicinskim alkoholom). Poslije toga, nanijeti ljepilo na jednu stranu predmeta, i to ni premalo ni previse, zavisno od povrsine (jedan maketar mi je davno rekao da je bolje da vam se cini da je malo i da tako ostavite, jer je sigurno dosta), sastavite spoj i ukoceno drzite par sekundi. Tad bi se valjda trebalo dobro zalijepiti, a da se ne javi kristalizacija. VAZNO-poslije upotrebe, "nos" bocice dobro ocistiti papirnim ubrusom, zatvoriti i vertikalno ostaviti u frizider.
    Kod lijepljenja spuzvastih stvarcica (ponekad i tekstila), velikih povrsina papira ili kartona koristim kaucukovo ljepilo (kod nas poznatije kao sintelan-ma kako se ono zvalo). Kod njega je fol isto tako sto tanje to bolje, ali namazati obje strane i pustiti da se osusi 5-10 minuta, pa tek onda prisloniti obje strane jednu za drugu, te ako je moguce pritisnuti. Mana ovih ljepila je sto uuuzzzzaaaasssnnnnooo smrde, tako da nebih bas preporucio lijepljenje sa njima u zatvorenom prostoru.
    Eh sad dolazimo do meni najdrazih ljepila (vjerovatno je takvo sonjecka nasla u TL). Ljepila namijenjena za lijepljenje plastike (ali ne svih vrsta, ja bas neznam vrste i skracenice -ono ABS PVc itd tj koja je koja), ali mislim da je vecina danasnjih plasticnih igracaka pravljena od plastike koja se moze lijepiti jednim od ovih ljepila. Meni dobro poznata firma Revell pravi vise vrsta ljepila. Meni najdraze je Contacta professional, ljepilo za precizno lijepljenje koje je tecno i nanosi se kroz iglu na jednu stranu slomljenog predmeta, a zatim se obje strane spoje (bez cekanja, kao kod kaucukovog ljepila) i drzi se tako par minuta (kako ljepilo ne hvata u sekundi kao ono prvo cianakrilatno, imate dovoljno vremena da spoj pricvrstite gumicom stipaljkom ili necim drugim i tako ga ostavite jedno sat da se osusi). Ustvari, koliko mi se cini, ovo ljepilo "vari" plastiku, tj. stopi obje strane plastike. Kod revela sam jos koristio i Contacta Special Liquid, a ono je pakovano u staklenoj bocici i u poklopcu ima ugradjen kist za nanosenje. Pokazalo se kao jako efikasno kod vecih povrsina, a mana mu je sto se starenjem zgusne pa se nemoze precizno nanijeti. Contacta Paste u tubi, moze ponekad posluziti, ali meni nije dovoljno drago, a i nemoze se precizno nanositi, nekakvo je gumirano. Imao sam iskustva i sa ljepilom Faller, koje je skoro isto kao i Contacta Professional, samo nama je tesko dostupno. Takodjer sam imao iskustva sa ljepilima TAMYA, japanskog porijekla. Njihovo ljepilo u staklenki sa ugradjenom cetkicom je mraaak, jako sporo stari, tj tecno je i nakon par godina, a spoj sa njim je prakticno nemoguce rastaviti. Jos sam imao njihovo ljepilo u olovci koje je takodjer jako dobro i namjenjeno je za precizna lijepljenja. Nije dostupno kod nas u BiH, a da je, svakako bih ga koristio vise, cak vise i od Revella koji obozavam.
    Za bojenje sam koristio Revell i Humbrol email, kao i TAMYA akril boje i sprejeve. Enamel poprilicno smrdi, tako da ne preporucam upotrebu u zatvorenom, a akril je OK za zatvorene prostore (bar ovaj koji sam ja imao).


    http://www.brickset.com/search/?ownedBy=hrkica
     
    sonjeckaDate: Thursday, 2010-10-28, 3:21 PM | Message # 3
    Colonel general
    Group: Admin
    Messages: 8608
    Reputation: 50
    Status: Offline
    smeh - svaka cast za ovako iscrpan post. Jos cu ga jednom detaljno proucit jer mi je jako vazan,a sad jurim na posao. Ja sam isto naletjela na jedno super ljepilo,ali moram starog pitat kako se zove,neke brojek i slova biggrin



    sva djeca bez nadzora biti ce pojedena!
    http://toystory.blog.hr/
     
    krizaDate: Monday, 2011-03-28, 9:02 AM | Message # 4
    Trgovac Lego nekretninama
    Group: VIP
    Messages: 279
    Reputation: 11
    Status: Offline
    Ukoliko vam treba neki sprej za bojanje igračaka itd. koristite Molotov Belton! Ja sam farbo, ma nema što nisam happy čak i lego, i ne skida se nikako. Stoj 5-6 godina koda je friška izašla iz tvornice. Bilo mi fora imati boje koje nema lego, pošto imaju paletu od 400 boja. 30 nijansi zelene..aaaaa happy www.overkillshop.com Evo tu si možete naručit, a ako vam je problem ja cu da vam ustupim.. good

    Son&Smh sve pohvale


    odlazim.....:)
     
    sonjeckaDate: Monday, 2011-03-28, 12:38 PM | Message # 5
    Colonel general
    Group: Admin
    Messages: 8608
    Reputation: 50
    Status: Offline
    hvala na informaciji,mislim da ce se watashiju puno svidit smile



    sva djeca bez nadzora biti ce pojedena!
    http://toystory.blog.hr/
     
    WatashiiiDate: Monday, 2011-03-28, 2:22 PM | Message # 6
    dežurni RPG & DnD radoholićar
    Group: Moderators
    Messages: 1209
    Reputation: 24
    Status: Offline
    I JA MISLIM DA CE MI SE PUNO SVIDIT!!!!11 wacko

    Krecem u istrazivanje, fala!!1 smile


    LagCity Network
     
    krizaDate: Tuesday, 2011-03-29, 7:15 PM | Message # 7
    Trgovac Lego nekretninama
    Group: VIP
    Messages: 279
    Reputation: 11
    Status: Offline
    www.molotow.com

    Pre dobro, savršeno smile smile smile

    Added (2011-03-29, 7:15 PM)
    ---------------------------------------------


    odlazim.....:)
     
    sonjeckaDate: Tuesday, 2011-03-29, 8:41 PM | Message # 8
    Colonel general
    Group: Admin
    Messages: 8608
    Reputation: 50
    Status: Offline
    kako im se cijene krecu?



    sva djeca bez nadzora biti ce pojedena!
    http://toystory.blog.hr/
     
    krizaDate: Tuesday, 2011-03-29, 8:54 PM | Message # 9
    Trgovac Lego nekretninama
    Group: VIP
    Messages: 279
    Reputation: 11
    Status: Offline
    A zavisi kako u kojem shopu, u Zgb su bili 38kn (premium) prvi sprej sa plavom kapicom, za mene nešto manje, pošto mi to drži mnogo dobar frend.. a po vani od 3-4 eura..

    Al farba ubija za bilo šta...


    odlazim.....:)
     
    sonjeckaDate: Tuesday, 2011-03-29, 9:12 PM | Message # 10
    Colonel general
    Group: Admin
    Messages: 8608
    Reputation: 50
    Status: Offline
    pa i nije preskupo ako je boja tako super pokrivna! imat cu to u vidu ako mi bude trebalo za bojanje neceg!



    sva djeca bez nadzora biti ce pojedena!
    http://toystory.blog.hr/
     
    WatashiiiDate: Tuesday, 2011-03-29, 11:50 PM | Message # 11
    dežurni RPG & DnD radoholićar
    Group: Moderators
    Messages: 1209
    Reputation: 24
    Status: Offline
    Neznam ja to trazit po zagrebu na internetu jer nase web stranice su sacuvajboze. Jel mozes samo rec di tog ima tocno? Also, jel postoje neke preciznije varijante npr da imaju slamku ko wd40. Il jos bolje ovi markeri ak ih ima i ak drze kolko i sprej smile

    LagCity Network
     
    krizaDate: Tuesday, 2011-03-29, 11:58 PM | Message # 12
    Trgovac Lego nekretninama
    Group: VIP
    Messages: 279
    Reputation: 11
    Status: Offline
    Aj napisal bum ovih dana..ili kaad ovo ono. pa ti osobno ispričam dry

    odlazim.....:)
     
    nonoDate: Wednesday, 2011-03-30, 8:46 AM | Message # 13
    Lieutenant general
    Group: Admin
    Messages: 1573
    Reputation: 24
    Status: Offline
    koja je granulacija spreja ???

     
    krizaDate: Wednesday, 2011-03-30, 10:56 AM | Message # 14
    Trgovac Lego nekretninama
    Group: VIP
    Messages: 279
    Reputation: 11
    Status: Offline
    Nemam pojma..imaš na sajtu mislim, ne idem tako daleko happy

    bitno mi je baratanje smile


    odlazim.....:)
     
    nonoDate: Wednesday, 2011-03-30, 11:06 AM | Message # 15
    Lieutenant general
    Group: Admin
    Messages: 1573
    Reputation: 24
    Status: Offline
    eeee meni treba što finija granulacija + odlično prianjanje na plastiku

     
    Forum » Brbljaonica » Prijedlozi / ideje » Par Savjeta Za Clanove Foruma
    • Page 1 of 2
    • 1
    • 2
    • »
    Search:

    Copyright MyCorp © 2024